Skąd wzięła się popularność kredytów frankowych?

Historia kredytów we frankach szwajcarskich sięga ponad 15 lat wstecz. Kredyty hipoteczne w obcej walucie były mocno promowane jako bezpieczne i przede wszystkim tanie. Klienci często byli „zmuszeni” do wzięcia kredytu w CHF, ponieważ tylko w tej walucie mieli zdolność kredytową.

Niestety banki często nie informowały o ryzyku walutowym, a takie było, i to potężne. Kiedy w 2015 roku kurs franka wzrósł do 5,19 klienci stanęli twarzą w twarz z okrutną prawdą- zadłużenie było większe, niż wartość kredytowanej nieruchomości.

Co to oznaczało w praktyce?

Otóż na przykład klient otrzymywał kredyt o równowartości 400.000 zł na zakup mieszkania wartego 550.000 zł, a po kilku latach jego zadłużenie wobec banku wynosiło 800.000 zł. Wydaje się nierealne, ale to codzienność frankowiczów.

Nieuczciwe postanowienia umów kredytowych sprawiały, że kredytobiorcy zaczęli masowo upominać się swoich praw w sądach, ale każdy, kto próbował walczyć z bankiem chociażby o zwrot nienależnie pobranej prowizji wie, jak trudna jest ta walka bez odpowiedniego wsparcia prawnego.

Wyrok TSUE i sprawa Państwa Dziubaków

Wszystko zmieniło się 3 października 2019 roku, kiedy światło dzienne ujrzał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu państwa Dziubak. Trybunał orzekł, że kredyt należy przewalutować na złotówki z pozostawieniem oprocentowania LIBOR. Był to więc wyrok niekorzystny dla banku.

Wyrok TSUE otworzył kredytobiorcom drogę do odzyskiwania nadpłaconych środków od banku. Po tej dacie dało się zauważyć, że sądy przychylały się bardziej do unieważniania umów, niż ich odfrankowienia. Unieważnienie lub odfrankowienie kredytu jest więc możliwe, jest to jednak proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz wsparcia prawnego.

Inicjatywa Pomocy Frankowiczom wyciąga rękę do klientów poszkodowanych przez banki, a kancelarie prawne z którymi współpracujemy posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach frankowych.

Pomagamy bez ryzyka, bo koszty przygotowań i postępowań bierzemy na siebie.

Połączenie wieloletniego doświadczenia największych kancelarii prawnych w Polsce oraz finansowania przez nas kosztów procesu sprawia, że jesteśmy idealną odpowiedzią na potrzeby frankowiczów.